Haber

‘ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım Ağustos’tan sonra kesilebilir’

Defence One portalının ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) verilerine dayandırıldığı haberine göre, Önder Joe Biden yönetiminin gelişigüzel bir adım atmaması halinde Washington, Kongre’nin Ukrayna için ayırdığı bütçeyi tüketme riskini alıyor ve buna bağlı olarak da, Kiev’e askeri yardım akışı yavaşlayabilir veya Ağustos ayında olabilir. Aydan sonra kesilebilir.

Verilere göre, ABD yasama organları geçen yıl Ukrayna’ya 48,9 milyar dolarlık askeri yardım sağlarken, 36,4 milyar dolarlık ek güvenlik yardımı teslim edildi veya sözleşme imzalandı.

Kalan 11,3 milyar doların yaklaşık dört ay içinde tükenmesi bekleniyor.

Pentagon’un raporunda, Biden yönetiminin Ukrayna’ya yönelik yeni bir ek finansman paketinin onaylanması için resmi talep göndermesi gerektiği vurgulandı ancak şu ana kadar bunu yapmadı.

https://twitter.com/DefenseOne/status/1658541743782916105

Rapora göre, ABD’nin eski Kiev Büyükelçisi John Herbst, bahis konusuna aşina kişilerle yaptığı görüşmelere dayanarak, Biden yönetiminin bu yıl önemli bir yardım paketi ile ilerlemeyi planladığına inandığını söyledi.

‘Ukrayna’nın karşı saldırısı başarısız olursa takviyeler duracak’

Raporda adı geçen bir kongre üyesine göre, Biden konunun 2024 başkanlık kampanyası sırasında gündeme gelmesini istemediği için, Ukrayna’nın karşı saldırısı başarısız olursa Biden yönetimi Kiev’i desteklemeye devam etmeyecek.

Raporda, bir başka Kongre üyesinin, Ukrayna’ya gelecek ek paketle ilgili bilgi taleplerine Senato ve Temsilciler Meclisi’nin “soğukkanlılıkla” yanıt verdiğine dikkat çekildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu