Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Tayvan lideri ile görüşecek

Güney Çin Denizi’nde tansiyon yükselirken ABD, statüsü tartışmalı Tayvan üzerinden provokatif hamlelerini sürdürüyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Lideri Kevin McCarthy, bugün Kaliforniya’da Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşeceğini duyurdu.

Tsai, Guatemala liderliği ile görüşeceği ve Belize’yi ziyaret edeceği Orta Amerika tipinden dönüşünde ABD’ye uğramayı planlıyor.

McCarthy’nin ofisinden yapılan açıklamada, görüşmenin Los Angeles’ın hemen dışındaki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde yapılacağı belirtildi.

Öte yandan Çin’in ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Xu Xueyuan geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, Washington’ın Tayvan’a desteğini artırarak “ciddi bir çatışma” riskini artırdığını söyledi.

Xu, ABD liderlerinin Tayvan ziyareti hakkında ABD, geçişin bir ziyaret olmadığını ve emsalleri olduğunu söyleyip duruyor, ancak bunları bugün geçmişteki hataları tekrarlamak için gerekçe olarak kullanmamalıyız.”dedi.

Washington’u “Tayvan konusunda ateşle oynamayı tekrarlamamaya” davet eden Xu, eski ABD Temsilciler Meclisi Sekreteri Nancy Pelosi’nin geçen yıl adaya yaptığı ve gerilimi tırmandıran ziyaretini hatırlattı.

camliderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu