Teknoloji

Türkler Sistemdeki Açığı Yeniden Buldu: Yurtdışına gidiyormuş gibi kayıt olun

Artan vergiler ve dolar kuru nedeniyle telefon almak için ülke değiştirmeye giden Türk insanının macerasında yeni bir eşik aşıldı. Sistemdeki açığın adı ‘Sigortalı Bilet’.

Türkiye’de vergilerin yüksek olması, taksitlerin bitmesi ve yurt dışında fiyat farkının artması iPhone gibi eserlerin yurt dışından alımını artırmıştı.

2019 yılında yapılan düzenleme ile diğer kişinin pasaportunda telefon kaydı yasaklanınca insanlar telefon almak için görece daha düşük maliyetlerle gidebilecekleri Yunan adaları, Gürcistan, Sırbistan ve KKTC gibi ülkelere yöneldi.

Ancak maliyetleri düşürecek yeni bir formül bulundu. Ekonomim’den Yener Karadeniz’in haberine göre yurt dışına gidemeyen kişiler yurt dışına sigortalı bilet alıyor.

Sigortalı biletle pasaport kontrolünden geçen kullanıcılar, daha sonra biletini iptal ederek yüzde 90’a varan ücret iadesi alıyor.

Bu sayede gümrüksüz alana giren tüketiciler vergisiz alışveriş imkanından faydalanabilir ve giriş-çıkış belgeleri ile yabancı telefonlarını kayıt ettirebilir.

Yılda yaklaşık 10 bin işlemin bu şekilde yapıldığı tahmin edilirken, şube temsilcileri ülkeye yasa dışı giriş yapanların sayısının yasal olarak ilk kez giriş yapanların sayısını geçtiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu