Haber

Sudan Bahri Üniversitesi ile 6 Türk üniversitesi arasında iş birliği anlaşmaları

Sudan Bahri Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ), Erzurum Atatürk Üniversitesi (ATAÜNİ), Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), Bayburt Üniversitesi (BAYÜ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile ikili işbirliği anlaşmalar imzalandı.

Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen imza törenine Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Bahri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hatim Rahmetullah, Eğitim Danışmanı Doç. Türk üniversitelerinin tanıtımına yönelik düzenlenen mobil eğitim fuarına Gökhan Bozbaş ve üniversite yetkililerinin yanı sıra Sudan’daki üniversite yöneticileri de katıldı.

Anlaşmalar bilimsel işbirliklerini geliştirmeyi, lisans ve lisansüstü öğrenci ve akademisyen değişimlerini başlatmayı, ortak bilimsel proje faaliyetleri yürütmeyi ve akademik yayınlar oluşturmayı hedeflerken, Sudan ve Türk üniversiteleri bilimsel iş birliği ve deneyim paylaşımı konusunda anlaştılar.

“Türk üniversitelerindeki Sudanlı öğrenci sayısı 4 bini geçti”

Büyükelçi Çobanoğlu, “Türkiye’nin Sudan Büyükelçiliği olarak önceliklerimizden biri eğitim. Çünkü eğitim insana yapılan en önemli yatırımdır. Eğitim Müşavirliği ile birlikte bu konuda ivme kazandığımıza inanıyorum. Sudanlı öğrenci sayısı” Türkiye’deki üniversitelerde okuyanların sayısı 4 bini geçti. Bu bir rekor.” sözlerini kullandı.

Bahri Üniversitesi Rektörü Rahmetullah, “Türkiye ile akademik iş birliğine büyük önem veriyoruz. Yaptığımız anlaşmaları hayata geçirmek ve sürdürmek için elimizden geleni yapacağız.” söz konusu.

Eğitim Danışmanı Bozbaş, “Bahri Üniversitesi, Eğitim Fuarı için Türkiye’den Sudan’a gelen üniversiteler ile bilimsel işbirliklerini geliştirmek, lisans ve lisansüstü öğrenci ve akademisyen değişimlerini başlatmak, ortak bilimsel proje yürütmek amacıyla bilimsel iş birliği ve deneyim paylaşımından yana. faaliyetleri ve akademik yayınlar oluşturmak için karşılıklı anlaşmalar imzaladı. değerlendirmesini yaptı.

Hartum Eğitim Müşavirliği’nin Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği bünyesinde Sudanlı paydaşlarla düzenlediği ve 10 Mart’a kadar sürecek gezici fuar kapsamında bazı üniversitelerin yanı sıra bazı üniversitelerde eğitim kuralları hakkında sunumlar yapılacak. Türkiye’de yükseköğrenime kabul ve eğitim olanakları. cevaplarını üniversite yöneticilerinden öğrenebilecektir.

haber-cerkes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu